Kompresijas terapija

Kompresijas zeķes: lietošanas ceļvedis

Pēdējos gados kompresijas zeķes jeb vēnu zeķes ir guvušas ievērojamu popularitāti, pateicoties nenovērtējamajām priekšrocībām, ko tās sniedz veselības uzturēšanā. Neatkarīgi no tā, vai esat sportists, grūtniece, ilgstoši veicat darbu sēdus vai stāvus pozīcijā, jums bieži jālido vai jūs strādājat fiziski smagu darbu, kompresijas zeķes var sniegt nepieciešamo atbalstu un atvieglojumu jūsu kājām un vēnām. Aplūkosim kompresijas zeķu priekšrocības un kā tās var palīdzēt.

Kompresijas zeķes: kas tas ir?

Vēnu zeķes ir īpaši izstrādātas zeķes, kas nodrošina diferencētu spiedienu uz kājām un pēdām. Spēcīgākais spiediens ir potītēs, tas pakāpeniski samazinās virzienā uz ceļiem vai augšstilbiem. Šī spiediena uzdevums ir uzlabot asinsriti un novērst asins uzkrāšanos apakšējās ekstremitātēs. Pildot šo uzdevumu, kompresijas zeķes var efektīvi mazināt dažādu slimību izraisītas sāpes kājās, pietūkumu un diskomfortu.

Kompresijas zeķes: vai man vajag?

No draugiem vai radiem esam dzirdējuši par kompresijas zeķēm, zinām, ka dažkārt grūtnieces lieto kompresijas terapiju, arī sporta zālē redzam atlētus neparastajās kompresijas zeķēs, taču, kurā brīdī man pašam ir jāaizdomājas par kompresijas zeķēm? Ja jums ir novērotas vairāk nekā trīs pazīmes no nosauktajām, tad ir vērts parūpēties par vēnu mazspējas profilaksi:

 • smaguma sajūta apakšstilbos (vairāk vakaros);
 • sāpes vai diskomforts apakšstilbos;
 • vizuāli redzami kāju vēnu defekti;
 • nespēja veikt ilglaicīgi sēdošu/stāvošu darbu;
 • kāju tūska (vairāk vakaros);
 • nieze, dedzināšanas sajūta;
 • krampji kājās naktī.

Kompresijas zeķes: priekšrocības

Saudzīgi uzlabo asins atplūdi: vēnu zeķes rada spiedienu uz vēnām, palīdzot tām strādāt efektīvāk, veicinot asins atgriešanos uz sirdi. Uzlabotā asinsrite samazina asins recekļu veidošanos, dziļo vēnu trombozes un citu asinsrites problēmu risku.

b.
Diskomforta mazināšana kājās: neatkarīgi no tā, vai pavadāt ilgas stundas uz kājām, nodarbojaties ar intensīvām fiziskajām aktivitātēm, vai grūtniecības dēļ izjūtat sāpes kājās vai ciešat no kāju tūskas, vēnu zeķes var sniegt atvieglojumu. Maigais spiediens, ko tās rada, palīdz mazināt muskuļu nogurumu, sāpes un pietūkumu, ļaujot jums saglabāt komfortu un aktivitāti.

d.
Atveseļošanās atbalsts grūtniecības un pēcdzemdību periodā: kompresijas zeķes grūtniecēm var būt noderīgas arī pēc dzemdībām. Tās palīdz samazināt pietūkumu un veicina dabisko organisma dzīšanas procesu, nodrošinot komfortu pēcdzemdību periodā, mazina noguruma un smaguma sajūtu.

Kompresijas zeķes: kā pareizi izvēlēties?

Izvēloties kompresijas zeķes, ņemiet vērā šādus faktorus:

1. Kompresijas līmenis: pastāv dažādu spiediena pakāpju kompresijas zeķes, ko parasti mēra dzīvsudraba staba milimetros (mmHg). Lielākajai daļai cilvēku ir piemērota viegla vai vidēja kompresija (15-20 mmHg), bet augstāka kompresijas pakāpe ir ieteicama konkrētu slimību gadījumā vai pēc ārsta ieteikuma, ja ir dziļo vēnu tromboze vai citas slimības vai sūdzības.

2. Izmērs un piemērotība: ir svarīgi izvēlēties kompresijas zeķes, kas pareizi pieguļ. Lai kompresijas zeķes maksimāli pildītu savu funkciju, ļoti svarīgi ir noteikt precīzu izmēru. Piemēram, izraugoties garās zeķes, kāja jānomēra piecās vietā, ko parasti veic apmācīts personāls tirdzniecības vietās. Pastāv arī digitāli 3D kāju mērījumi, kur nosaka precīzu zeķu izmēru. Digitālās mērīšanas laikā klients stāv uz rotējošas mērīšanas platformas, šī platforma lēnām griežas un, projecējot gaismas starus, notiek mērīšanas process.

Mēs piedāvājam veikalos “DYNASTY” iegādāties sertificētu un pircēju novērtētu kompresijas veļu no labākajiem ražotājiem. Tur ir pieejami vācu zīmola Bauerfreind un Bauerfreind Sports modeļi.

3. Stils un dizains: pašlaik ir pieejamas dažādu stilu, garuma (pusgarās, garās vai zeķubikses) un krāsu kompresijas zeķes. Izvēlieties stilu, kas atbilst jūsu vēlmēm un dzīvesveidam. Dažas zeķes pat atgādina parastas zeķes vai sporta tērpa detaļu, ļaujot jums ievērot gan funkcionalitāti, gan modi.

Kompresijas zeķes profilaksei un ceļošanai

Pēc kopējiem pasaules statistikas datiem šodien hroniska kāju vēnu saslimšana ir novērojama katrai piektajai sievietei un katram sestajam vīrietim.

Ja pēc saspringtas dienas jūsu kājas ir smagas, ir dedzinoša sajūta, jūtama kāju tūska vai krampji kājās naktī – tie ir pirmie signāli, ka jums varētu būt vēnu mazspēja. Jo agrīnāk jūs pamanīsiet šīs pazīmes un sāksiet profilaksi, apmeklēsiet flebologu, uzsāksiet savlaicīgu ārstēšanu, jo veiksmīgāk varēsiet ierobežot vai pilnībā izvairīties no kāju vēnu slimībām.

Lai nepieļautu hroniskas vēnu slimības, labākā profilakse ir kustības un veselīgs uzturs, kas bagāts ar šķiedrvielām. Riska grupām (grūtnieces, sportisti, sēdoša un stāvoša darba darītāji, ceļotāji un cilvēki ar vēnu mazspējas pirmajiem simptomiem) ir jāveic papildu aktivitātes, kā arī regulāri jāizmanto ārstnieciskās kompresijas zeķes. Jo ātrāk, jo labāk. Ja asinsvadu bojājums ir progresējis, tas ir neatgriezenisks, un vēlāk to ir grūti likvidēt. Ja runa ir par ceļojumu, ilgstošu pārvietošanos auto vai lidmašīnā, kas paredz nekustīgu pozu vairāku stundu garumā, kompresijas zeķes var nodrošināt labāku asinsriti, novērst kāju tūsku un venozo asiņu stāzi.

Kompresijas zeķes grūtniecēm

Dzemdības ir fiziski smags process, kas rada milzīgu slodzi sievietes ķermenim. Kompresijas zeķes var būt vērtīgs papildinājums dzemdību palīglīdzekļu komplektā, sniedzot šādas priekšrocības:

1. Mazāks pietūkums: ilgstoša stāvēšana un slodze dzemdību laikā var izraisīt ievērojamu kāju un pēdu pietūkumu. Kompresijas zeķes dzemdībās palīdz novērst vai mazināt šo pietūkumu, ļaujot topošajai māmiņai koncentrēties uz dzemdību procesu.

2. Uzlabota asinsrite: kompresijas zeķes dzemdībās veicina asinsriti, samazinot asins uzkrāšanās risku kājās. Tas var palīdzēt novērst komplikācijas, piemēram, asins recekļus, un veicināt vispārējo labsajūtu dzemdību laikā, kad pieaug spiediens vēnu sistēmā.

Sporta kompresijas zeķes

Sporta kompresijas zeķes ir ieguvušas ievērojamu popularitāti sportistu vidū. Šīs īpaši izstrādātās zeķes piedāvā vairāk nekā tikai komfortu - tās sniedz virkni priekšrocību, kas uzlabo sportista sniegumu un palīdz atjaunošanās procesā pēc treniņa slodzes. Piemēram, sporta kompresijas zeķes uzlabo asinsriti, mazina muskuļu nogurumu, uzlabo atveseļošanos, novērš traumas un palīdz regulēt temperatūru. Sporta kompresijas zeķu izmantošana treniņu un sacensību laikā var nodrošināt jums zināmas priekšrocības salīdzinājumā ar citiem sportistiem, kuri nelieto kompresijas zeķes, un palīdzēt sasniegt labākus rezultātus.

Medicīnas kompresijas zeķes

Kompresijas zeķes ir svārīgākais atveseļošanās faktors pēc kāju vēnu operācijām. Pusi no pozitīva rezultāta sniedz vēnu zeķu lietošana, ievērojot flebologa norādes.

Medicīnas kompresijas zeķes ir veidotas, lai radītu spiedienu uz kāju potīti, kas, savukārt, uzlabo asinsriti, mazina kāju tūsku, sāpīgas sajūtas, rētas un ādas bojājumus (pigmentācija, zilumi, iekaisumi) pēc dažādām vēnu operācijām: skleroterapijas, lāzerterapijas un citām.

Tāpēc kompresijas zeķes pēcoperācijas periodā ir obligāts nosacījums katram pacientam.

Kad jālieto kompresijas saites? 

Kompresijas saišu lietošana ir ieteicama jebkuras vēnu mazspējas formas gadījumā. Kompresija ne tikai veicina trofisko čūlu dzīšanu, bet ir arī efektīvs profilaktisks līdzeklis, lai novērstu  to veidošanos. Izmantojot kompresijas saites, samazinās vēnu diametrs, mazinās tūskas, izzūd sāpes un smaguma sajūta kājā.

Medicīniskās indikācijas kompresijas saišu lietošanai: 

 • hronisku slimību profilakse un ārstēšana (kompresijas terapija);
 • locītavu, saišu un muskuļu aizsardzība pret traumām fiziskas slodzes (statiskas un dinamiskas) gadījumos;
 • ātra pirmās medicīniskās palīdzības sniegšana (traumēto ķermeņa daļu fiksēšanai);
 • atveseļošanās pēc traumām.

Kompresijas saišu priekšrocības:

 • saites un apsēji ir ekonomiski un vienkārši lietojami;
 • saskaņā ar traumatoloģisko, fleboloģisko un ortopēdisko praksi tiek izgatavoti dažādi saišu veidi: lentveida, cauruļveida un tīkliņveida; 
 • plašais saišu klāsts aptver dažādas medicīniskā pielietojuma jomas: sākot ar pārsiešanas līdzekļu fiksēšanu līdz vēnu, locītavu un muskuļu slimību profilaksei, atveseļošanai un ārstēšanai;
 • ražošanā tiek izmantotas dabīgas izejvielas - vilna, kokvilna un latekss, kas nodrošina maksimālu komfortu valkāšanas laikā.  

Nepieciešamo kompresijas saišu veidu iesaka ārsts!

 • Saites ar zemu stiepjamību (stiepjamība ne mazāk par 30%) - vēnu nepietiekamības formu un dziļo vēnu trombozes ārstēšanai, nodrošina ātru apsēja uzlikšanu, sniedzot pirmo medicīnisko palīdzību, nodrošina ērtu un drošu pārsiešanas līdzekļu fiksēšanu traumētajās ķermeņa daļās;
 • saites ar vidēju stiepjamību (stiepjamība ne mazāka par 100%) - varikozes ārstēšanai, ārstējot slimības ar trofiskām komplikācijām, pēcflebītu sindromu ārstēšanā. Ieteicamas mīksto audu balstīšanai pēc ģipša noņemšanas un kompresijas skleroterapijas veikšanai; 
 • saites ar augstu stiepjamību (stiepjamība ne mazāka par 150%) - I un II pakāpes vēnu varikozes ārstēšanā, lipodermisko slimību ārstēšanā, tiek izmantotas pēcoperāciju posmā limfas tūsku gadījumā, lai nodrošinātu locītavu miera stāvokli pēc traumām un operācijām, ieteicamas gulošo slimnieku pārsiešanai.

Nepieciešama palīdzība?

"Baltijas Vēnu klīnika" rīcībā ir 3 operāciju zāles un dienas stacionāri. Pacientus konsultējam arī citās "Veselības centrs 4" filiālēs, kā arī izbraukumos (skatīt: www.venas.lv):

 • K. Barona ielā 115 (Baltijas Vēnu klīnika - galvenā ēka)
 • Skanstes ielā 50 (Dermatoloģijas klīnika)
 • Brīvības gatvē 410 (Juglas klīnika)
 • Duntes ielā 15A, 3., 4. stāvā (Capital Clinic Riga)
 • Grebenščikova ielā 1 (Diagnostikas centrs)
 • Baznīcas ielā 18 (Anti-Aging Institute)
 • Ģimnāzijas ielā 10A-2а, Daugavpilī (Privātklīnika "Ģimenes veselība")
 • Pededzes iela 10, Mārupe ( Mārupes Doktorāts) 
   

Pieteikties konsultācijai