Vitamīni

Dabīgie vitamīni veselībai

Kādus vitamīnus, minerālvielas ir vērts lietot drēgnajā rudens sezonā, kad uztura bagātinātāju pārmērīgs patēriņš organismam var būt kaitīgs, un vai tie vispār ir nepieciešami mūsu platuma grādos dzīvojošajiem, par to saruna ar ''Baltijas Vēnu klīnika'' ģimenes ārsti Gitu Gaņģi

Veselības centra 4 ģimenes ārste Gita Gaņģe novērojusi: pārsvarā, izvēloties uztura bagātinātājus, viņas pacienti vadās pēc reklāmām un farmaceitu ieteikumiem. ''Tad nāk pie ārsta, sūdzas, ka nepaliek labāk, un ir izbrīnīti: kā tas var būt? Jo tur taču rakstīts, ka palīdz manai kaitei!
Tad būtu jānoliek priekšā viss plašais uztura bagātinātāju klāsts, jāizlasa, kam tie ir domāti, un izrādīsies: visi domāti tev!'' ironizē G. Gaņģe.

Padomju laikos un vēl brīdi pēc tam visas pārtikas piedevas ražoja kā medikamentus, bija ļoti stingra farmaceitiskā kontrole un noteikumi. Kopš likumi mainījās, uztura bagātinātājus, daudzus vitamīnus var ražot kā pārtikas piedevas, nav striktu standartu, turklāt komponentus lielos apjomos ražotājs var iepirkt ļoti lēti. Kontroles nav, un dažkārt uztura bagātinātāju lietošana var izrādīties pat bīstama. Pacientiem ļoti reti tos iesaku un, ja iesaku, tad pārbaudītus preparātus, kurus farmācijas kompānijas ražo kā medikamentus.''

Latvijā auguši bagātinātāji
Mūsu produktu klāstā C vitamīns atrodams skābos kāpostos, ābolos, smiltsērkšķos; jau vasarā der sagatavot un ievietot saldētavā sablendētas dzērvenes, upenes. Ja krājumi beidzas, jāēd citrusaugļi, taču jārēķinās, ka C vitamīns pazemina ķermeņa temperatūru, kas siltajās klimata zonās cilvēkiem palīdz, bet mūsu klimatiskajos apstākļos – aukstā, vējainā laikā – citrusaugļu produkti profilaksei no rīta var veicināt apaukstēšanos.
Mums ir pašiem savi C vitamīnu saturošie, bet sildošie produkti: upenes, dzērvenes, cidonijas, '' iesaka G. Gaņģe.

Daktere uzskata – Latvijā pieejamā vislabākā pārtikas piedeva, kas satur visus vitamīnus un mikroelementus, ir ziedputekšņi: ''Ar pustējkaroti no rīta pietiek, un tas ir dabīgs produkts. Ar ko atšķiras sintētiskie preparāti no dabīgajiem? Dabīgos organisms labi uztver un labi pārstrādā.

Vairāk lasiet žurnālā ''Diena'', 14.oktobra izdevumā

28. Oktobris, 2021.

Nepieciešama palīdzība?

"Baltijas Vēnu klīnika" rīcībā ir 3 operāciju zāles un dienas stacionāri. Pacientus konsultējam arī citās "Veselības centrs 4" filiālēs, kā arī izbraukumos (skatīt: www.venas.lv):

  • K. Barona ielā 115 (Baltijas Vēnu klīnika - galvenā ēka)
  • Skanstes ielā 50 (Dermatoloģijas klīnika)
  • Brīvības gatvē 410 (Juglas klīnika)
  • Duntes ielā 15A, 3., 4. stāvā (Capital Clinic Riga)
  • Grebenščikova ielā 1 (Diagnostikas centrs)
  • Baznīcas ielā 18 (Anti-Aging Institute)
  • Ģimnāzijas ielā 10A-2а, Daugavpilī (Privātklīnika "Ģimenes veselība")
  • Pededzes iela 10, Mārupe ( Mārupes Doktorāts) 
     

Pieteikties konsultācijai